MEKANİK

MEKANİK


Mekanik servisimize gelen “Her Marka ve Model Araca Üretici Garantisi Bozulmadan Servis İmkanı“, uzman personelimiz ve teknik cihazlarımızla ücretsiz “check-up” tan geçirilir. Gerek periyodik bakımlar gerekse de onarım hizmetlerinin tümü; uzman bir kadro ve en gelişmiş teknikler eşliğinde, büyük dikkat ve özenle, son derece güven verici bir şekilde sunulmaktadır.

Hizmetlerimiz


1.Motor yağı ve yağ filtresi değişimi,
2.El freni fonksiyon kontrolü,
3.Hava filtresi ve yakıt filtresinin düzenli aralıklarla değişimi (değişim sıklığı modele göre farklılık göstermektedir.)
4.Mikro filtre (klima polen filtresi) kontrolü, gerekli ise değişimi,
5.Tüm ikaz uyarılarının kontrolü,
6.Servis uyarı göstergelerinin sıfırlanmasıDüzenli yağ değişimi, motor parçalarınızın ömrünü uzatırken, filtrelerin değişimi ise yakıt tasarrufu sağlayacaktır.
7.Fren balataları ve ikaz kablolarının kontrolü, gerekli ise değişimi
8.Fren disklerinin yüzey ve kalınlık kontrolü, gerekli ise değişimi
9.Servis uyarı göstergelerinin sıfırlanmasıFrenlerin düzenli bakımı, yüksek performans ve güvenliğin sürekliliği için büyük önem taşımaktadır
10.Lastikler, yürüyen aksam ve amortisörler,
11.Elektrik, aydınlatma sistemi, akü ve farlar,
12.Fren sistemi ve tüm bağlantıları,
13.Emniyet kemerleri ve mekanizmaları,
14.Soğutma sıvısı seviye ve yoğunluğu,
15.Direksiyon sistemi parçaları ve yağ haznesi,
16.Dış yüzeyde olası korozyon ve hasarlarAracın yukarıdaki maddeleri kapsayan genel kontrollerinin yapılması.

Aracınızın yaz bakımında bakmanız gereken önemli yerler

Fren Ayarı : Fren sistemlerinizi araç üreticisinin tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayarsız frenler,lastiklerde düzensiz ve hızlı aşınmalarına neden olur. Ani ve sert frenlemelerde kuvvet dağılımı lastiğe göre farklı olacağından, blok tipi aşınma olması ihtimali artar.

Rot Ayarı : Aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açar.

Balans Ayarı: Jant ve lastiğinizin uygun olarak eşlenmemesi hızlı sürüş esnasında zıplama, vuruntu, salgı, yalpa gibi konforsuzluklar hissetmenize neden olacaktır.

Motor yağı: Otomobilin motor yağ seviyesi ve yağın durumu kontrol edilmeli. Yağ çubuğundaki yağ seviyesi, minimum ile maksimum çizgisi arasında bulunmalı.

Lastikler: Uzun yolda otomobil yüksek hızlara çıkacağı ve daha yüklü olacağı için lastik basınçlarının fabrikanın önerdiği düzeye çıkarılması gerekir. Birçok otomobilin sürücü kapısında ya da bagajda lastiklere hangi yükte ne kadar hava basılacağı belirtilmiştir. Eğer aracınızda bu bilgiye ulaşamıyorsanız, normal basınçtan 2-4 psi fazla basınç uygulayın.

Fren sistemi: Fren hidroliğinin seviyesi de minimum ile maksimum arasında olmalı. Ayrıca balataların da kontrol edilmesinde fayda var.

Hava filtresi: Hava filtreleri tozlu yollarda daha çabuk kirlenir. Yola çıkmadan önce, hava filtrelerinin kontrol edilip kirliyse mutlaka değiştirilmesi gerekir. Kirli hava filtresi motor performansını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketimini yüzde 15 oranında artırır.

Kayışlar: Alternatörü, motordan aldığı tahrikle çalıştıran V kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Kayışın orta kısmına parmakla sıkıca bastırıldığıda V kayışı 1.5 santimden fazla ensiyorsa değiştirilmesi gerekir.

Rotasyon (Yer Değiştirme): Lastiklerinizin, araçta takılı oldukları her değişik pozisyonda değişik aşınma hareketlerine maruz kaldıklarıdan, periyodik olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini artıracaktır.

Diş Derinliği: Sırt bölgesi lastiğinizin yola basan kısmıdır. Lastik eskidikçe çekiş azalır. Zamanla lastiğiniz üzerindeki desen aşınarak kullanılmaz seviyeye gelir.

Diş Derinliği: 1.6mm’nin altına inmiş lastikleri kullanmak, can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli oldugu gibi, bir çok ülkede kanunen de yasaktır.

Lastik Seçimi: Araç el kitabında belirtilen ebat ve kat muadilindeki lastikler kullanılmalıdır.

Tüm Görüş, Soru ve Önerileriniz ve Servis Rendevusu  için Lütfen Bize Ulaşın